Производство на стъклена вата.
Стъклената вата е високотехнологичен продукт. През последните 70 години, Сен Гобен Изовер непрекъснато подобрява качествата и характеристиките на продуктите си, като всяка година регистрирамножество патенти. Днешната стъклена вата няма нищо общо с тази направена през 1970г. Затова в Изовер говорим за стъклени вати, а не за стъклена вата в единствено число, тъй като има голямо разнообразие от видове, свойства, приложения и формати.
Суровината се разтапя при 1100oC в електрическа пещ. Фибрите се образуват чрез центрофугиране през въртящи се дискове. Фиберизацията е пълна. Прибавят се лепилни съставки и други характерни елементи, след което ватата се пресова и се навива на ролки. Накрая се пакетира.
Изовер е създател на ТЕЛ технологията за производство на стъклена вата и използва възможно най-ефикасните технологии за своите пещи и съоръжения, що се отнася до производство и енергийна консумация, за да пести електроенергия, оптимизира процеса на горене и по този начин да намали емисиите на СО2. За да се намали замърсяването на околната среда, изхвърлените по време на производствения процес газовe се филтрират.
Стъклената минерална вата се произвежда на ролки и на плочи с различни плътности в зависимост от приложението на материала. Почти няма приложение, което стъклената вата да не покрива.
Приложенията на стъклена минерална вата се делят на три основни категории:
3. Други приложения: в производството на домакински електро уреди, бойлери, противопожарни преградни стени, транспорт.
Като начало трябва да се знае, че при използването на негорима стъклена минерална вата в стандартното строителство, точката на топене от 1000oC е без значение. Важното е, че продуктът не се възпламенява. Този факт със сигурност гарантира, че в случай на възникване на пожар, стъклената минерална вата няма да го разгори допълнително и при горенето няма да се отделят отровни газове.
Какво означава "Клас на горимост"?
Класът на горимост характеризира поведението на материалите при пожар: минерална вата, дърво, пенести материали, естествени влакна, се класифицират съобразно следните степени на горимост съгласно най-новия Европейски стандарт EN 13501-1:
Клас на горимост А1 и А2: негорим, например стъклена минерална вата Изовер
Клас на горимост В1: трудно горим, например ЕPS
Клас на горимост В2: горим, например дърво
Клас на горимост В3: лесно горим, например плочи от дървесни частици
Какво означава "Клас на пожарозащита"?
В практиката често се среща термина "Клас на пожарозащита". Важно е да се знае, че класове на пожарозащита се дават на изпитани конструкции, а не на отделни материали. Клас REI 30, например, означава че посочената конструкция ще възпрепятства преминаването на огъня най-малко в продължение на 30 минути. При изграждането на помещения с класове REI 90 до REI 180 могат да се използват единствено негорими строителни материали клас на горимост А1 или А2, каквато е и стъклената минерална вата на Изовер. Не бива да се забравя че при пожарозащитни конструкции обикновено се използват и един или няколко слоя противопожарен гипскартон или гипсфазер.
За приложението си в сгради (изолация на стени, фасади, тавански помещения, мокри помещения като бани и кухни), стъклената минерална вата се класифицира като хидрофобна. В случай на инцидентно навлажняване, ватата възвръща своите качества след естествено изсушаване. Тя е хидроскопична, тъй като не абсорбира влагата във въздуха.
6. Паропреминаване. Пренос на пари и конденз. Топлоизолацията на стените трябва да спира прехода на пари през тях. Затова някои продукти са снабдени с паробариера. Поставена на топлата страна на стената, тя предотвратява риска от конденз.
7. Дълготрайност и надеждност. Стъклените минерални вати доказано не стареят и не променят качествата си във времето, или поне в рамките на нормалния живот на една сграда.
В момента 50% от стъклената вата на Изовер се произвежда от рециклирано стъкло, което може да замести естествените суровини до 80%.
- опростена логистика и по–ниски транспортни разходи;
- лекота и безопасност при полагане на ватата в строителните обекти;
- рационално управление на отпадъците, поради намаляването на опаковъчния материал.
От 40 години насам се провеждат множество изследвания (епидемиологични, изследвания с животни и др.), които показват, че няма връзка между рака и минералната вата. Сигурността е гарантирана от множеството проведени проучвания. През Октомври 2001г. , Международната Организация за Изследвания върху Рака (IARC) – част от Световната Здравна Организация – постанови, че изолацията от минерална вата не се класифицира като „канцерогенна за човека”. Стъклената вата е поставена в Група 3, в същата където е и чая. Това реабилитиране е редовно проверявано от Европейския Борд за Сертифициране на минерални вати.
ИЗОВЕР гарантира, че енергията използвана за производство на изолация от стъклена минерална вата се възвръща изцяло чрез енергоспестяване, генерирано след монтирането на продуктите. По време на жизнения си цикъл (повече от 50 години) изолационният продукт на ИЗОВЕР спестява повече от 100 пъти използваната енергия и отделените СО2по време на производството, транспорта и съхранението. СО2 и енергийния баланс стават положителни само няколко месеца след полагането на изолацията.